Konoba

Open 24/7

HomePortalCalendarFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 

Mijenjanje pravopisnih pravila

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Madra
Admin

Female
Number of posts : 1787
Registration date : 2006-06-28

PostSubject: Mijenjanje pravopisnih pravila   Thu 20 Jul - 16:07

Primjetila sam da srbi u poslednje vrijeme odvajaju rechcice "ne" onamo gdje trebaju biti spojene sa rijecima(npr.nesnosljivo,nevjerovatno,nemoguce i sl.).Mislim,obzirom da se radi o pismenim osobama,interesuje me da li i srbi pocinju kao i hrvati da mijenjaju pravopis?Zamislite,sad je u Hrvatskoj polemika oko rijeci 'Necu".Mnogi lingnivisti urgiraju da se pise odvojeno"ne cu",a narod je to vec prihvatio zdravo za gotovo. nije valjda
Back to top Go down
View user profile http://konoba.dynamicforum.net
Jelka

Female
Number of posts : 283
Registration date : 2006-07-09

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Thu 20 Jul - 16:54

mislim da ga bas i ne mjenjaju, ja se zgrazavam kako su odje ``pismene`` osobe ustvari jako nepismene... u mojoj firmi ljudi na vodecim pozicijama pisu PODATCI isl
Back to top Go down
View user profile
Sofia

Number of posts : 52
Registration date : 2006-07-19

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Thu 20 Jul - 17:48

A u skoro svakom ugostiteljskom objektu u meniju pishe "Napitci", e, da i velikim slovima na jednoj prodavnici "najeftinije voce i povrce"...ma ima toga mnogo...
Back to top Go down
View user profile
Madra
Admin

Female

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Thu 20 Jul - 17:52

ma ja sam primjetila da bezvucne suglasnike neki i izgovaraju. Smile
Back to top Go down
Jelka

Female

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Fri 21 Jul - 16:37

na fast foodu kod Aninog vrtica pise ``besplatni dodatci``
ja sam koleginice u pocetku ispravljala, ali sada vise to ne radim... necu ih uciti kako treba da pricaju... jos ce posle da mi sole pamet...
Back to top Go down
View user profile
Jelka

Female

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Fri 21 Jul - 16:38

Sofka, mislim da je ``napitci`` pravilno...
Back to top Go down
View user profile
Jelka

Female

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Fri 21 Jul - 16:39

mada nisam skroz sigurna...
Back to top Go down
View user profile
Jelka

Female

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Wed 26 Jul - 15:24

moji u firmi ubacuju T gdje ne treba (pr. podatci)i zaboravljaju ga gdje treba (pr upustva)...
Back to top Go down
View user profile
Madra
Admin

Female

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Thu 27 Jul - 7:30

evo danas sam naisla na slucaj gdje tip "nije"pishe rastavljeno(ma ne mogu rec odvojeno Smile ).
Dakle:ni je
Mislim da nije u pitanju stamparska greska jer je istu stvar ponovio par puta.
Back to top Go down
tina7777

Female
Number of posts : 8
Registration date : 2006-09-28

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Thu 28 Sep - 14:44

Izgleda da moramo da se pomirimo sa tim da postajemo nepismen narod! DOWN
Back to top Go down
View user profile
Jelka

Female

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Thu 28 Sep - 14:54

nije ni chudo kad nam je procenat visokoobrazovanih spao na 7%
Back to top Go down
View user profile
Madra
Admin

Female

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Thu 28 Sep - 16:23

Joj Jelka,ne mogu da vjerujem.Vazno je da se nas narod 'radja s po tri fakulteta'.
Back to top Go down
Nora

Female
Number of posts : 941

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Thu 28 Sep - 17:52

E a pazite sad ovo, ja se ovih dana razvaljujem od smijeha kad prepricavam bisere mog instruktora voznje :"e, sad skreni u ovoj ulici", ili " udji slobodno u ovoj traci", a kad kaze "tu(n) skreni desno" posizim, a zao mi ga, sve se nesto pravi kulturan i kao hoce da pristupi sto vise pedagoshki, a ono "kuku lele"...Ali lik nije losh, sve dok ne "potrefi" padez...
Back to top Go down
View user profile
Madra
Admin

Female

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Mon 2 Oct - 11:22

Nepismeni časopis predstavlja Hrvatsku na Sajmu knjiga u Frankfurtu
Piše: Orlanda Obad

--------------------------------------------------------------------------------

Fotografija muškaraca koji su ljetos kamenovali kuće srpskih povratnika u Biljanima Donjim, potpisana s “hrvatska mladost na sudu”, dio je teme broja hrvatskoga glasila “Harahvati”, koji sljedeći tjedan otvara događanja hrvatskog štanda na Frankfurtskom sajmu knjiga.

Časopis, čije je ime posveta teoriji da su Hrvati porijeklom iz Irana, sastavljen je od elementarno nepismenih članaka (u kojima se, među ostalim, “da li” piše “dali”, “Grič” je “Grić”, “zločin” je “zloćin”, a “Wojtyla”, valjda po Vuku, “Vojtila”) koji su, mahom, nepotpisani.

Citati iz uvodnika glavnog urednika i direktora ‘Harahvata’, Tomislava Grge Antičića:

Mi i Pliva smo mali poligon imperijalnih igara, u kojima hrvatski radnik statira, bez naknade i zaposlenja.

Svjedoci smo nepomirljivih izjava iz Haaga, Londona, Jeruzalema, Teherana, Salt Lake City-a... Svjedoci smo stradanja civila u Libanonu. Svjedoci smo ‘hladnog rata’ protiv Hrvatske. Susjedi zvecjaku oružjem, prijete, ucjenjuju, provociraju, izazivaju...
U jučerašnjim razgovorima s predstavnicima Zajednice nakladnika i knjižara HGK, koja potpisuje program, bilo je teško utvrditi tko je odgovoran za program koji će predstavljati Hrvatsku pred svjetskom izdavačkom elitom.

Tko je odgovoran?

Predsjednik Zajednice Zdenko Ljevak objašnjavao je da Vijeće Zajednice izabire samo službeni program, kojemu je ove godine tema Nikola Tesla, a koji predstavljaju znanstvenici Miroslav Radman i Ivan Đikić, te tri književnika: Ivan Aralica, Roman Simić i Zoran Filipović.

- O događajima, pak, nije odlučivalo Vijeće, nego svaki nakladnik koji se prijavi za nastup ima pravo sam izabrati što će promovirati - kazao je Ljevak.

- Naravno da sva ta događanja, premda ih mi nismo birali, idu pod zajedničku kapu i jasno je da se na štandu ipak ne može predstaviti bilo što. Ali, o tome ćete ipak morati pitati osobu odgovornu za program - kazao je Ljevak.

I predsjednik Programskog vijeća Zajednice Kašmir Huseinović tvrdio je da “događanja nemaju veze sa službenim programom” te da nije obveza predsjednika Povjerenstva za odabir programa da pregleda što će koji nakladnik predstaviti na štandu.

‘Nije moj odabir’

- Od naših je prijedloga Vijeće Zajednice nakladnika prihvatilo samo to da tema programa bude Nikola Tesla, zajedno s popratnom izložbom, dok je o svemu ostalom, uključujući i Aralicu i Simića, odlučeno na Vijeću. To nije moj odabir - kazao je Huseinović, dodajući kako je peteročlano Povjerenstvo izvorno predlagalo da Hrvatsku predstavljaju Miljenko Jergović, Ante Tomić i Edo Popović. - Mi smo samo predložili određeni program, ja ne odlučujem - kazao je Huseinović. Na pitanje zašto je onda voditelj nastupa, nismo dobili odgovor.

Virus se shiri.. disappointed
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Mijenjanje pravopisnih pravila   Today at 14:18

Back to top Go down

Mijenjanje pravopisnih pravila
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1